Jakie są różnice między tradycyjnymi kantorami a tymi internetowymi?

Posted on 05/04/2019 7:43am

Przedsiębiorca, który szuka pomysłów na swoją nową działalność gospodarczą ma hipotetycznie duże pole manewru. Jeśli jednak nie chce zostać płatnikiem podatku od towarów i usług i nie chce mieć przymusu posiadania kasy fiskalnej, to nie posiada już tak dużego wyboru.


grupa
Author: Nazareth College
Source: http://www.flickr.com


Może jednak zająć się zawodowo wymianą różnorodnych walut.
komunikacja
Author: Fabrice Florin
Source: http://www.flickr.com


Żeby dodatkowo zmniejszyć koszty prowadzenia spółki, może otworzyć swój wirtualny kantor wymiany walut. Nasz rodzinny kraj jest europejskim faworytem w prowadzeniu tego typu typu działalności, z tego też powodu z pewnością bez większego kłopotu znajdzie pomoc w tym zakresie. Świat podąża do przodu, znani nam spod różnorodnych lotnisk czy banków cinkciarze nie działają już w tego typu sposób. Zamiast tego w wielu miejscowościach obecne są z kolei kantory, w których do nabycia jest dowolna europejska waluta (tutaj). Euro, korona szwedzka czy forint to tylko przykładowe waluty, jakie można pokazać swym klientom. Zasada funkcjonowania tego typu wirtualnego kantoru nie różni się specjalnie od tego standardowego. Oznacza to niestety wzmożone kontrole oraz konieczność prowadzenia dodatkowej ewidencji.


Taka działalność jest rejestrowana oraz do jej prowadzenia wymagana jest zgoda prezesa NBP. Poza tym działalność kantorową może prowadzić jedynie osoba, która nigdy nie była ukarana prawomocnym wyrokiem dotyczącym jakiegokolwiek przestępstwa, którego zamiarem było osiągnięcie korzyści majątkowej. Ponadto takie osoby powinny przejść szkolenie dotyczące prowadzenia działalności regulowanej. Ponadto kantor musi być odpowiednio oznaczony.


Dotyczy to także tego, która waluta mogłaby zostać w nim wymieniona. Właściciel musi poza tym wydawać dokument umowy. W wypadku e-kantorów wymagania są takie same jak w przypadku tych tradycyjnych, jednak w takiej materii istnieje kilka kontrowersyjnych kwestii.

Tags: VAT, biznesmen, koszty